Özlem le ilgili kompozisyon

Bu yazımızda sizlere özlem ile ilgili kompozisyon yazısını paylaşacağız. Özlem ,sevgi, saygı , barış, kardeşlik gibi insana özgü olan duygulardan biridir. Özlem ve hasret duyguları birbirine yakın duygulardır.

Özlemek insanların hayatlarında yakınlarından uzak kaldığı, sevdiği bir hayvan yada eşyaya ulaşamadıkları durumda hissettikleri duyguya denir. Örneğin evladını yurtdışına gönderen bir teyzenin evladını uzun bir süre görememe sonucu yaşadığı durumdur.

Özlem ve hasret gibi duygular yoğun hüzün barındıran, insanı hüzne ve kedere boğan duygulardır. Örneğin kardeşi olmayan bir çocuğa ailesi evcil bir köpek almıştır. Onu kardeşi gibi benimsemiş tüm vaktini onunla geçiren çocuğun tüm dünyası artık bu evcil köpek olmuştur. Fakat bir gün rahatsızlanıp çok geçmeden de ölen bu köpek çocukta derin izler bırakmıştır. Günlerce üzülmüş ağlamıştır. Çünkü köpeğini çok seviyordu ,bu yüzden onu çok özlüyordu.

Özlemek denilen duygu da elbette insanlar için hatta bazen insan elindekinin kıymetini onun varlığını yitirince daha iyi anlar. Yani onu özledikçe o daha değerli hale gelir. Sonuç olarak özlem duygusunu yaşmak istemiyorum diye kendimizi şartlandırmamak gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.