Ozon tabakasının delinmesinin yarattığı tehlikeler

Bu yazımızda ozon tabakasını inceleyelim. Renksiz, keskin kokulu bir gaz olan Ozon aynı zamanda oksijenin kimyasal bir kuzenidir. Oksijen atmosferde; oksijen atomu (O), oksijen molekülü (O2) ve ozon (O3) olarak üç değişik biçimde bulunur ve ozon normal oksijenden daha az kararlıdır.

Yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının normal oksijen moleküllerine (O2) çarpmasıyla ortaya çıkan oksijen atomlarının (O) diğer oksijen molekülleriyle (O2) birleşmesi sonucunda ozon (O3) meydana gelir.Ozon tabakasının dünyamız için çok büyük bir önemi vardır. Ozon dünyamıza gelen zararlı ışınlardan korur engeller. Ozon tabakası gelen zararlı dalgaları kendi tabakası altına alır ve gelecek olan tüm zararlı ışınları engellemektedir. Ozon tabakasının delinmesi insanlara ,yeryüzüne ve aynı zamanda hayvanlara karşıda tehlikeli bir durum oluşturmaktadır.Ozon tabakasındaki delikten bahsedildiğini bir şekilde duymuşsunuzdur.

22346_3

Aslına bakarsanız ozon deliği terimi, ozon moleküllerinin tamamen yok olmasını değil onların büyük ölçüde ve hızla azalmasını ifade etmektedir.Sonuçta ozon tabakasında ciddi boyutlarda bir incelme söz konusudur. Bu yüzden dünyanın neresinde olursanız olun gerçek bir delik göremeyeceksiniz. Ama etkilerini gün geçtikçe hissetmeye devam edeceğimiz kesin.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.