Ozon tabakasıyla ilgili haber

Ozon tabakasında meydana gelen delikler ve ozon tabakasının incelmesi nedeniyle çevre bakanlığı bunlara neden olan maddelerin kullanımını kısıtlamak için çalışmalar başlattı. Bakanlık tarafından kurulan bir sistem ile bu maddelerin kullanımı ülke genelinde takip edilecek ve maddelerin ithalatına sınırlandırma getirilecek.

Maddelerin ithalatının sınırlandırılması sayesinde doğa ve çevre korunurken ozon tabakasının zarar görmesi engellenmiş olacak. Ülkemizde özellikle köpük ve soğutma sistemlerinde kullanılan yüzlerce madde ozon tabakasını yıpratıcı etkiye sahip. Dünyamızı zararlı ışınlardan koruyan ozon tabakası kullanılan zararlı maddelerden etkilenerek ya etkisini kaybediyor yada üzerinde büyük delikler açılıyor.

Son olarak bilim adamlarının yaptığı gözlemlere göre ozon tabakası üzerinde 2 milyon kilometre karelik devasa büyüklükte bir delik tespit edildi. Kuzey kutbu üzerinde meydana gelen bu delik bugüne kadar görülmüş en büyük ozon tabakası deliği durumda.
22346_3
Ozon tabakasının görevi nedir?

Ozon tabakası dünyaya doğru gelen zararlı ışınların yeryüzüne ulaşmasını engellerken gelen ışınların yüksek sıcaklıklarını emerek dünyanın aşırı şekilde ısınmasını engellemektedir. Ozon tabakası üzerinde meydana gelen deliklerden geçen zararlı ışınlar insan sağlığı üzerinde ciddi tehlikeler yaratıyor. Örneğin cilt kanserinin temel nedenlerinden biride bu zararlı ışınların dünyaya ulaşmasıdır.

Ozon tabakasının delinmesinin yarattığı tehlikelere ise şu yazımızdan ulaşabilirsiniz

Ozon tabakasının delinmesinin yarattığı tehlikeler

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.