Pabucu Dama Atılmak Kompozisyon

Ünlü bir deyim olan pabucu dama atılmak günümüzde pek kullanılmasa da önemli bir deyimdir. Aslında bu bir deyim olsa da Osmanlı zamanında yapılan bir uygulamadır. Pabucu dama atılmak sözünü deyim olarak inceleyelim önce. Bu deyim bir şeyin modasının, zamanın geçtiği yerine onun daha yenisi ve iyisi geldiği demek anlamına gelir. Mesela anne ve babalar büyük çocuklarına senin pabucun dama atıldı derler. Burada anlatılmak istenen artık senin küçük kardeşlerin var onlara daha çok ilgili göstermeliyiz demektir.

Aynı şey evimizde iki araba varsa eski olanı pek kullanmayız. Yeni olanı daha çok kullanırız. Bu durumda eski arabanın pabucu dama atılmış anlamına gelir. Bu şekilde uygulamalar ile çeşitli örnekler oluşturup bu deyimi anlatabilirsiniz. Ama en bilineni aile içinde büyük çocuğa genelde bu söylenir.

pabuc

Osmanlı döneminde pabucu dama atılmak aslında ayakkabı üreticileri için bir referanstır. Nasıl mı? Bir kişi Osmanlı zamanında bir ayakkabı aldı yada tamir ettirdiğinde sorun yaşarsa heyete şikayete giderdi. O zamanda bugünün Tüketici Hakları Heyeti gibi halkın şikayet ve isteklerini dinleyen heyetler bulunmaktadır. Sonuç olarak bu heyet eğer tüketiciyi haklı bulursa o ayakkabı satıcısına maddi ceza verir alıcıya ücreti geri ödenir ve ibret olsun diye o dükkanın çatısına o yırtık ayakkabılar atılırdı.

İşte deyimin çıkış noktası burasıdır. Dama atılan pabuçlar diğer ayakkabı alacaklar tarafından görülür ve başka dükkanlardan alış veriş yapılırdı. Kısacası dama atılan pabuçlar ayakkabı satıcısı için kötü bir referanstır. Bu yazımızda pabucu dama atılmak deyimiyle ilgili hikaye ve resim bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.