Pabucu dama atılmak kompozisyon

Bu yazımızda pabucu dama atılmak deyiminde anlatılma istenen düşünce hakkında kompozisyon yazısı bulabilirsiniz. Pabucu dama atılmak sözü genel olarak yeni bir şey aldığımızda geride kalan eski hakkında söylenebilir. Örnek bir cümle verecek olursak. Yeni araba aldım artık eskisinin pabucu dama atıldı şeklinde ifadeleri günlük hayatlarımızda duyabiliriz.

Yada farklı bir örnek verecek olursak. Büyüklerin kullandığı bir şekilde söyleyecek olursak. Kardeşin oldu senin pabucun dama atılır artık şeklinde de söylenen bir sözdür. Bu verdiğimiz iki örnekte de anlatılmak istenen yeni olanın daha fazla ilgi göreceği eskisine de zamanında aynı ilginin gösterildiği de unutulmayarak söylenmektedir.
Bu demek olmuyor ki artık senin bir önemin yok bundan sonra kardeşinle daha fazla ilgileneceğiz anlamına gelmez.

Pabucu dama atılmak sözü Osmanlı zamanında da kullanılmaktaydı. Pabucu dama atılmak deyimi günümüzdeki anlamıyla değilde ayakkabı üreten kişiler için kullanılırdı.

Bir kişi Osmanlı döneminde yeni bir pabuç aldığında veya onu tamir ettirdiğinde ayakkabıda sorun çıkarsa heyete şikayetlerini bildirirdi. O devirdeki tüketici hakları heyeti gibi insanların sorunlarını ve isteklerini değerlendiren heyetler bulunmaktaydı.

Sonuç olarak bu heyet kişinin haklı olduğuna karar verirse ayakkabı satıcısına para cezası verilir ayrıca alıcının parası geri iade edilirdi. Bu durumun herkese ibret olması içinde satıcının çatısına eski ayakkabılar atılırdı. Bu şekilde satıcı kötü reklam edilirdi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.