pamuk pirinç fındık ve çay yetiştirilen iklim özellikleri nelerdir?

Bu yazımızda sosyal bilgiler dersi için pamuk, pirinç, fındık ve çay yetiştiriciliği için gerekli olan iklim özelliklerini inceleyeceğiz. Bu besinlerin yetişmesi için bazı hava koşullarının sağlanması gerekir ki ürün versinler. İşte bu hava koşullarına iklim denilmektedir.

Pamuk için gerekli olan iklim özellikleri

Pamuk yaz aylarında yetişen bir ürün olup. Sıcak havaları seven ve bol suya ihtiyaç duyan bir üründür. Ülkemizde bu nedenle yazları sıcak olan ve suyu bol olan Adana Ceyhan, Diyarbakır gibi bölgelerde bolca yetiştirilir.

Fındık için gerekli olan iklim özellikleri

Fındık ülkemizde genel olarak Karadeniz bölgesinde ve Marmara Bölgesinin yüksek kesimlerinde yetiştirilir. Serin bir iklimde bolca ürün veren fındık eğimli ve bol nemli, yağış alan iklim tipinde yetişmektedir. Bu iklim koşullarını Karadeniz bölgesi çok iyi karşılamaktadır.

Çay

Çay fındık gibi aynı iklim koşullarına gereksinim duyar. Bu nedenle Karadeniz bölgesinde yoğun üretimi vardır. Eğimli araziler üzerinde bol yağış alan çaylar dünyanın en kaliteli çaylarındandır.

Pirinç

Su içerisinde yaşayan bu besin Tayland gibi ülkelerde bolca yetişir. Pirinç üretimi daha çok tropikal iklimlerinin görüldüğü Asya ülkelerinde yetiştirilir. Sulak alanlar, sıcaklığın düşük olduğu bölgelerde ürün verimi yüksektir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.