Pamukkale travertenlerinin nasıl oluştuğu hakkında kısa bilgi

Bu yazımızda Pamukkaledeki travertenler nasıl oluşmuştur hakkında kısa bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi ülke turizminin en önemli unsurlarından biri olan Pamukkale travertenleri aslında kayaların çökmesi ile oluşmaktadır. Pamukkalede çıkan sıcak su kaynakları oluşan doğal kanal vasıtasıyla bugünkü traverten yataklarına gelmektedir. Burada traverten katlarına dökülerek kayalarda çökelme meydana gelmesini sağlamaktadır.

Kayalara dökülen 356 derece sıcaklığındaki su kalsiyum ve hidrokarbonat olarak bir hayli zengindir. Havayla teması sonucunda karbondioksit ve karbonmonoksit bu travertenlerden ayrılarak kalsiyum karbonat çökeltisi oluşmasına neden olur. Kalsiyum karbonat doğal olarak beyaz renkli olup zamanla sertleşerek kaya gibi sert olmaktadır.

Bu şekilde katlardan inen su alt alta dizilmiş yukarıdan aşağıya doğru traverten katları oluşturur. travertenlere belli zaman aralıklarıyla termal su kaynağından su verilerek kendi doğal görünümünü koruması sağlanır. Bunun nedeni ise eğer aşırı fazla su verilirse doğal güzellik üzerinde yosunlaşma meydana gelerek çok kötü görüntülerin oluşmasına neden olmasıdır.

travertenlerin beyaz ve güzel görünümde kalması için hava koşullarının büyük etkisi vardır. Özellikle havadaki karbondioksit ve monoksit oranı bir hayli etkilidir.

pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur?

Pamukkale travertenlerinin ülke turizmi açısından önemi

Pamukkale doğal olaylar ile meydana gelen ve ülkemize her yıl binlerce yerli, yabancı turisti çeken önemli bir doğal güzelliktir. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse doğal güzelliği giderek bilinen biryer olmasını sağlamıştır. Özellikle yurt dışından gelen turist miktarında son yıllarda gözle görülür bir oranla artış sağlanmıştır.

Doğa fotoğrafçıları ve aktivistlerin uğrak yeri olan Pamukkale travertenleri ziyaret esnasında üzerlerinde gezilmesi nedeniyle ne yazık ki büyük zarar görmektedir. Unesco tarafından dünya mirası listesinde yer almaktadır.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.