Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Pamukkale travertenlerinin nasıl oluştuğu hakkında kısa bilgi

Bu yazımızda Pamukkaledeki travertenler nasıl oluşmuştur hakkında kısa bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi ülke turizminin en önemli unsurlarından biri olan Pamukkale travertenleri aslında kayaların çökmesi ile oluşmaktadır. Pamukkalede çıkan sıcak su kaynakları oluşan doğal kanal vasıtasıyla bugünkü traverten yataklarına gelmektedir. Burada traverten katlarına dökülerek kayalarda çökelme meydana gelmesini sağlamaktadır.

Kayalara dökülen 356 derece sıcaklığındaki su kalsiyum ve hidrokarbonat olarak bir hayli zengindir. Havayla teması sonucunda karbondioksit ve karbonmonoksit bu travertenlerden ayrılarak kalsiyum karbonat çökeltisi oluşmasına neden olur. Kalsiyum karbonat doğal olarak beyaz renkli olup zamanla sertleşerek kaya gibi sert olmaktadır.

Bu şekilde katlardan inen su alt alta dizilmiş yukarıdan aşağıya doğru traverten katları oluşturur. travertenlere belli zaman aralıklarıyla termal su kaynağından su verilerek kendi doğal görünümünü koruması sağlanır. Bunun nedeni ise eğer aşırı fazla su verilirse doğal güzellik üzerinde yosunlaşma meydana gelerek çok kötü görüntülerin oluşmasına neden olmasıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.