Panayır ne demektir?

Bir yerde belli zamanlarda bir kaç gün yada daha fazla sürmek üzere ticaret amacıyla kurulan büyük pazarlara panayır denilmektedir.

Eskiden topluluk halinde yaşamaya mecbur olan insanlar ellerinde bulunan malları tanıtmak veya birbirleriyle değiştirmek için panayırlar kurardı.

Bu panayırlarda alışveriş yapabilir yada getirdikleri malları birbirleriyle takas ederek ihtiyaçlarını karşılarlardı. Kavimler yada kabileler panayır zamanında savaş halinde olsalar dahi barış sağlayıp alışverişlerini yaparlardı.

Peygamberimizden çok önceki yıllarda Mekke’ ye dini sebeplerle gelen insanlar buralarda kurulan panayırlara katılırlardı. Büyük kervanlarla gelen mallar, değerli eşyalar burada toplanan insanlara tanıtılır ve aynı zamanda satılırdı. Eski Mısır’da da özellikle mezarlara yakın panayırların kurulduğu bilinmektedir.

Romalılar ve Yunanlılarda da panayırlar kurulur, halkın yapmış olduğu eşyalar bu panayırlarda satılırdı. Olimpiyatlar da bu panayırların olduğu zamana ayarlanırdı.

Günümüzde Anadolu ve Trakya ’nın bazı köy ve kasabalarında halen panayırlar kurulmakta ve bu panayırlarda hayvan veya eşya satışı yapılmaktadır. Günümüzde panayırlar yerlerini artık yavaş yavaş festivallere bırakmaya başlamıştır. Karpuz festivali, üzüm festivali, kiraz festivali” gibi değişik isimlerle günümüzde halen devam etmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.