Pankreas nedir görevleri nelerdir?

Bu yazımızda Pankreasın ne olduğunu vücudumuzun hangi bölümünde yer aldığını ve görevlerini bulabilirsiniz.

Pankreas mide ile onikiparmak bağırsağı arasında bulunan yaprak görünümünde olan bir bezdir. Onikiparmak bağırsağına açık bez olarak sindirim enzimleri dökmekte görevlidir.

Kapalı bez olarak ise kana insülin ve glukagon olarak bilinen hormonlarını salgılar. Bunlardan insülin kandan hücrelere glikoz geçişini hızlandırmayı sağlar. Bu sebepten de kanda bulunan şeker azalır.

Glukagon ise karaciğerde depolanmış glikozun kana geçişini hızlandırmaya yarar. Yani insülinin kandan hücrelere geçirdiği glikozun yerine yenisini kana aktarır.

Pankreasın insülin ve glukagon salgılayan hücreleri enzim salgılayan hücrelerin arasında denizde gödüğümüz küçük adacıklar gibidir.

Bu görüntülerinden dolayı bunlara Langerhans adacıkları adı verilir. Langerhans adacıklarının insülin salgılayan hücreleri beta hücreleri, glukagon salgılayan hücreleri de alfa hücreleri olarak isimlendirilmiştir.

Beta hücreleri bazı kişilerde yeterli insülin salgılayamadığından dolayı kandan hücrelere yeterli glikoz geçemez bu sebepten dolayı kandaki glikoz konsantrasyonu artar.

Bunun sonucunda şeker hastalığı ortaya çıkar. Şeker hastalarında kandan yeterli glikozu alamamış olan hücreler, yapılarındaki proteinleri karbonhidratlara dönüştürerek hastanın sürekli zayıflamasına neden olurlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.