Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Para Bulunmadan Önce İnsanlar Nasıl Alışveriş Yaparlardı

Para bulunmadan önce insanlar elbette ki takas yoluyla alış veriş yapmaktaydı. Takas yapmak bazen ihtiyaçları karşılayamaz ve bu nedenle istekler karşılanamazdı. Paranın icadına kadar insanlar elinde olan mal yada eşyayı almak istedikleri şeyle değiştirerek sahip oluyorlardı.

Örneğin elma almak isteyen biri mesela elinde olan koyun etlerini elmacıya vererek ondan elma alıyordu. Peki ya elmacının koyun etine ihtiyacı yoksa? İşte tam burada ticaret alış veriş tıkanıyordu. Her iki tarafında ihtiyacı olanı bulması ve takas için kullanılacak miktarı kabul etmesi oldukça zordu. Bu nedenler takası güç hale getiriyordu.

para

(3) Yorum

  1. takas yapıldığı doğru evet ama tam bir saçmalık elinde hiçbir şeyi yoksa yani takas edebilecek bir eşyası o zmn nasıl yemek yiyebilecekti. SAÇMA OLDUĞUNUN EN BÜYÜK KANITI BU İŞTE O ZMN DA EŞYASI OLMAYANLAR ÖLÜRDÜ BNCE BÖYLE BİRŞEY YOK VARSADA SAÇMALIK

  2. Aslında tam olarak yukarıda belirtilen ve hatta belirtilmeyen zorluklarından dolayı takas gerçek olması imkansız bir saçmalıktır. Araştırmacılar ne kadar araştırsa da hiçbir zaman kafalarındaki o hayali takas ülkesini bulamadılar. Çünkü aslında takas sistemi hiç olmamıştı. Pekiyi ya öyleyse…
    Eskiden insanlar küçük topluluklar ( oba, aşiret vs. ) halinde ve bir topluluk başkanı (bey, aşiret reisi vs.) gözetiminde yaşarlardı. Bu küçük topluluklarda herkes üretimini yapar ve bir yere yığardı ve herkes bu yığından ihtiyacını alırdı. Tabii ki topluluk başkanının gözetiminde. Ne takas ne de benzer bir şey asla olmadı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.