Para Neden İcat Edilmiştir

Para günümüzde en çok kullandığımız ve kazanmak için çalıştığımız bir sosyal alım satım aracıdır. Peki para neden icat edilmiştir hiç düşündünüz mü? Para elbette ki hayatımızı kolaylaştırmak, ticari kapasiteyi arttırmak ve para bulunmadan önce olan sıkıntıları aşmak için icat edilmiştir.

Paranın icadı

Milattan önce 700 yıllarında Lidyalılar tarafından icat edilen para ilk kez Anadolu topraklarında icat edilmiştir. Bugüne kadar ki en büyük buluşlardan biri olan para farklı birimlerde olsa da dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Lidyalılar her ne kadar parayı icat etseler bile resmi evraklara göre para ilk kez resmi olarak Çinliler tarafından kullanılmıştır.
paranin icadı
Paranın icadı özellikle ticari kapasitenin artmasını sağlamıştır. Paranın icadına kadar olan dönemde insanlar ancak kumaş, hayvan, eşya ve mallarını takas ederek alış veriş yapmaktaydı. Zaman içerisinde insanlar demir, altın ve gümüş madenlerinden elde ettikleri paraları alış verişlerde kullanmışlardır. Hatta öyle ki dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’da kurulmuştur.

Paranın icat edilmesi kısaca şöyle anlatılabilir

-Takas olayını ortadan kaldırmak
-Ticareti kolay hale getirmek

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.