Pasif içiciliğin yarattığı tehlikeden korunmak nasıl mümkün olabilir

Bu yazımızda pasif içiciliğin yarattığı tehlikeden korunmak için neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğiz. İlk olarak pasif içicilik nedir bunun tanımını yapalım. Tütün dumanına maruz kalmaya pasif içicilik adı verilir.Tütün ve tütün ürünlerini kullanan kişi olmasa da dumanın ciğerlere teneffüs etmesi pasif içiciliğe girmektedir.

Sigara dumanı birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklar astım, kanser kalp ve damar rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları gibi hastalıkların dışında daha birçok hastalığı tetiklemektedir. Pasif içicilerin de bu hastalılara yakalanma oranı oldukça yüksektir. Bunun için bireyler kendi sağlığını düşünerek dumanlı ortamlarda bulunmamaya özen göstermelidir.

Pasif içiciler sağlığına özen gösterip nasıl sigara kullanmıyorlarsa bulundukları ortamda da sigara içilmesine izin vermemelidir. Bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamlarda ne olursa olsun kesinlikle sigara içilmemelidir. Özellikle evlerde ve arabalarda kesinlikle sigara içilmemelidir.

Yürürlüğe giren yasa sayesinde pasif içiciler biraz olsun rahatlamıştır. Çünkü artık kapalı ortamlarda sigara içilmesi yasaktır.

Bazı işyerlerinde sigara içilmeye devam etmektedir. Havalandırma sistemi ile ortamın havalandırıldığı düşüncesi de kesinlikle yanlıştır. Bu duruma kesinlikle izin verilmemeli şikayet edip cezalandırılmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.