Patroklos ve akhilleus kimdir

Patroklos, Akhilleus’un kuzenidir. Dolayısıyla akrabadırlar. Fakat arkadaşlıkları Patroklos’un Akhilleus ile birlikte sarayda beraber büyümüş olmasından ileri gelir.

Truva Savaşı’na katılan iki arkadaş Truvalıların kampı işgal ettiğini görünce şaşırdı. Kalkıp Akhilleus’un çadırına doğru koşmaya başladı. Yunanlılar bu sırada gemileri korumak için bir hat oluşturmuşlardı ve canla başla bu son hattı korumaya çalışıyorlardı.Akhilleus’un zırhını kuşanmış halde, elinde onun silahlarıyla, onun ölümsüz atına binmiş halde hücuma geçti. Patroklos’u Akhilleus sanan Truvalılar tam sonuca ulaşıp tüm gemileri yakmak üzereyken, onun görüntüsünden paniğe kapılıp gerisin geriye kaleye doğru kaçmaya başladılar.Akhilleus çadırına çekildiği zaman, kampın dışında Truvalılar silahlarını Patroklos’a vermeye razı oldu. Patroklos Truva surlarına kadar ilerledi. Fakat Patroklos Hektor tarafından öldürüldü.

Hektor Akhilleus’un silahlarını elinden aldı. Akhilleus arkadaşının intikamını almak üzere tekrar silahlarını kuşandı, Hektor’u öldürdü, Patroklos’a bir mezar ve gösterişli bir cenaze töreni yaptırdı.

Patroklos’un cesedi ve çevresinde de dövüş konusu olan resimler birçok eski vazo da yer aldığı gibi ve Vatikan’daki bir kabartmanın üzerinde yer alır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.