Paylaşmak ve yardımlaşmak insan için neden gereksinimdir?

İnsan doğası gereği sevinçlerini, hüzünlerini ve mutluluk gibi birçok duygusunu paylaşmak ister. Çünkü bu bir gereksinimdir ve ancak paylaşılarak tadına varılabilir. Hayatımızda hepimiz kimi zaman mutlu olduk, kimi zaman üzüldük. Ama bu duyguları en güzel paylaştığımız zaman yaşadık.

Örneğin sevinçlerimizi ele alalım. Bir sınavdan yüksek not aldığımızda çok seviniriz. Ancak bu sevincimizi bir arkadaşımızla paylaştığımızda çok daha mutlu oluruz. Mesela sıra arkadaşımız yada okuldaki yakın arkadaşımızda yüksek bir not aldıysa bu sevinç ikiye katlanabilir. Çünkü biz insanlar duygularını paylaşmak için varız.

Başka bir örneğimiz ise üzüntülerdir. Üzüntülerimizi yakın arkadaşlarımızla çoğu zaman paylaşırız. Ona derdimizi, sıkıntımızı anlattığımızda biraz olsun yükümüzün hafiflediğini hissederiz. İşte tüm bu nedenlerden dolayı paylaşmak ve yardımlaşmak insanın doğasında vardır.

Bizler bu şekilde sosyal bir varlık olabiliriz. Her türlü duygumuzu yakınlarımızla, çevremizdeki insanlarla hatta kimi zaman hiç tanımadığımız insanlarla paylaşırız. Bu bir ihtiyaçtır, bu bir istektir. Aksi halde paylaşmazsak biz nasıl biz olabiliriz ki?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.