Periskop nedir ve kim bulmuştur

Jean Rey ve Jules Carpentier tarafından 1895 yılında bulunan Periskop prizmalar sayesinde görüş sağlayan bir optik düzenektir. İki yansıtıcı ayna ile görme alanının oluşturulmasıyla yapılan periskopa teleskop özelliği de eklenerek güçlendirilmiştir. Daha sonra mercekler yardımıyla görüntünün yakınlaştırılıp uzaklaştırılması sağlanır. Periskopta ters ve doğru şekilde yerleştirilmiş iki dürbünün bir tüp içine yerleştirildiği görülür. İki dürbün yerleştirilerek görüntünün yakın ve uzak görünümü sağlanmıştır. Genellikle periskop denizaltılar da kullanılır. Denizaltılarda yüzeyin gözlemlenmesini sağlayan periskop, deniz yüzeyine çıkarak gemi ve diğer cisimlerin belirlenmesinde kullanılır.

Deniz ve kara savaşlarında hareketi kolaylaştırmak, hedefe görünmeden incelemeye yarayan alettir. Nükleer çalışmalara yaklaşmak bile bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Bu durumlarda periskop devreye girer ve nükleer çalışmaya yaklaşmadan gözlem yaparak incelemede bulunur.

Periskop, 1915 yılında yalnız cisimlerin şekli incelenmekle kalmayıp hedef, mesafe ve açı göstergeleri ilavesiyle hedefle ilgili daha geniş bilgi de toplamaya başlamıştır. Gelişmiş periskoplarda fotoğraf makinaları, ekran görüntüleme, hafıza sistemleri de mevcuttur. Bütün bu parçalar basit bir silindirik tüp boru içerisine monte edilerek yapılmaktadır.Periskoplar günümüzde hala denizaltılarda kullanılmakta ve dijital teknolojiler sayesinde gece gündüz hakkında oldukça yararlı görsel bilgi sunmaktadır.

Periskop Nedir? Detaylı Bilgi

Periskoplar görüş alanı dışında kalan yerleri gözetlemek için kullanılan optik cihazlardır. En basit formu, bir tüpün iki ucuna birbirlerine %45 derecelik açıyla paralel olarak yerleştirilmiş iki aynayla yapılandır. Daha kompleks olanlarında ayna yerine prizma kullanılır ve büyütme sağlayan lensler vardır. Farklı özellikte iki periskop uç uca birleştirilebilir.

Periskop ilk olaran Johann Gutenberg tarafından bir festival sırasında insanlara tepeden bakmak için kullanılmıştır.

Periskoplar, tank ve panzerlerde hiç hareket etmeden 360 derecelik bir alanı gözetlemek için kullanılır. 1.Dünya Savaşı sırasında siperlerde, etrafı gözetlemek için yaygın olarak kullanılmıştır. Denizaltılar, deniz yüzeyini gözetlemek ve hedefe ateş etme amaçlarıyla da kullanılmıştır. Modern denizaltılarda, periskoplar artık yerini elektronik cihazlara bırakmıştır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.