Peygamber efendimizin süt annesi ile yaşarken bir anısı

Peygamber efendimizin süt annesi Halime Hatun başlarından geçen bir anıyı şu şekilde anlatmaktadır. Ben ve bir çok kadın kendi yaşadığımız yerden ayrılarak küçük çocukları emzirmek için Mekke’ye geldik. BEnim yanımda gelen tüm kadınlara peygamberimizin emzirmesi söylendi.

Peygamberin dünyaya yetim gelmesi nedeniyle kimse onu emzirmek istemedi. Ve bende ondan başka emzirecek birini bulamayınca yollarımız kesişti. Hiç çocuk bulamadığım için geri dönmem gerekiyordu. Ama tek başıma dönmek zor gelecekti bu nedenle Hz. Muhammedi emzirmeye karar verdim.

Onunla ilk karşılaşmamızda iyice sarılmış bir şekilde yatıyordu. Yeşil ipekle sarılmış vücudunun üzerine beyaz yün örtülmüştü. Uyuyordu. Onu izlerken birden uyandı bana baktı ve güldü. Bende onu alnından öptüm ve sağ göğsümü emmesi için verdim. İstediği kadar emdikten sonra bıraktı ve sol göğsümü verdim. Sol göğsümden hiçbir zaman emmedi.

Farklı kaynaklar bu durumu Halime Hatunun kendi oğlunun sol memeden emdiğini ve Allah tarafından peygamberimize bunun bildirildiği bu nedenle sadece sağ memeden emdiğini savunur. Halime hatunun evlerine gelen bereket ise şöyledir.

“Bir dişi devemiz vardı, oğlumuza gıda olacak kadar süt vermez idi. Muhammed Mustafa’yı (s.a.v.) evimize getirdiğimiz zaman, zevcem deveyi sağmaya gitti. Gördü ki devenin memeleri dopdolu süt olmuş. Onu sağıp sütünü getirdi. Ondan içtik. Bu olanlar üzerine zevcim, “Ya Halime, aldığın yetimin ayakları mübarek imiş. Gelir gelmez bereketi zahir oldu ve gecemiz bir başka oldu.’ dedi.”

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.