Platin elementinin özellikleri nedir? Hangi özelliğinden dolayı insan vücuduna gerektiğinde takarlar?

Bu günkü yazımızda platin elementinin özelliklerinden ve hangi özelliğinden dolayı insan vücudunda kullanıldığından bahsedeceğiz.

Platin saf haldeyken gümüşümsü beyaz renktedir. Korozyona da oldukça dayanıklıdır. Platin grubu metallerin altı üyesinin de rutenyum, rodyum, paladyum, osmiyum, iridyum, ve platin katalitik özellikleri çok üstündür. Bu sebepten dolayı platin, otomobillerin egzoz sistemlerindeki katalitik konverterlerde ve bujilerin uçlarında da kullanılmaktadır.

Platin normalde altın fiyatlarının 2 katı değerindedir. Dünyadaki bilinen madenler arasında en değerli ikinci maden olarak bilinir.

En büyük özelliklerinden biride kimyasallara karşı direnç ve çok üstün yüksek sıcaklık özellikleri, ve ayrıca kararlı elektriksel özellikleri vardır.

Kullanım alanları laboratuvar kaplarının, bozunmaya dayanıklı araç ve gereçlerin, tellerin ve ısıl uçların yapımında, kuyumculukta, diş hekimliğinde ve elektrik kontaklarında kullanılmaktadır.

Görüldüğü gibi korozyana karşı dayanıklı ve ayrıca kimyasal özelliklerinden dolayı bazı ameliyatlarda ayak yada bacak kırılmalarında kemiklere destek amaçlı platin takılabilmektedir.

Ayrıca Platin bileşiklerinin daha da yaygın kullanım alanları bulunmaktadır. Örneğin sisplatin, karboplatin ve okzaliplatinin DNA yapısı arasına girme özelliklerinden dolayı kanser tedavisinde kemoterapi esnasında kullanılabilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.