Polis Olmasaydı Kompozisyon

Eğer ülkemizde polis olmasaydı neler olurdu kompozisyon yazısı. Düşünün ki hiç polis yok ve ülkemiz ne hale gelirdi. Sokaklar yasa dışı işlere bulaşır suç ve dolandırıcılıklar artacak, kısacası toplumun huzuru kaçacaktı. Polis kentsel yerleşim yerlerinde nizamı sağlamak ve kanunlara yardımcı olmak adına vardır. Polis sayesinde kanun ve yasalar işlerken suç ve dolandırıcılıkların önüne geçilmektedir.

Eğer polis olmasaydı kanun ve yasalar öyle süs niyetine kalacak ve toplumda asayiş bozulacaktı. Olmadığını farzedin bu durumda neler olmazdı ki. Herkes kendi kurallarını koyar herkes kendisi hüküm verirdi. Açıkcası sokaklar kavga ve gürültüden hiç eksik olmazdı. Bugün polisimiz sayesinde insanlar biraz korkarak biraz caydırıcılığından etkilenerek daha akıllı uslu duruyorlar. Örneğin trafik polislerimiz olmasa yollarda trafik kurallarına uyan kimse olmazdı. Her ne kadar trafik ışıkları ve kuralları olsa bile polise rağmen bugün hala uyulmamaktadır. Birde polisin olmadığını düşünün kim takardı ki trafik kurallarını. Bu nedenle kaza ve yaralanmaların önüne geçilemezdi. Can kayıpları artardı.

Polisimiz sayesinde günümüzde gençlerin vebası olan uyuşturucu hızla yayılırdı. Madde bağımlısı insanların sayısı hızla artar, can ve mal kaybı yaşanırdı.

Daha huzurlu ve mutlu bir toplum için, yasaların uygulanması için polisin varlığı şarttır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.