Psikolojik bağımlılık nedir

Bu günkü yazımızda sizlere psikolojik bağımlılık hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Psikolojik bağımlılık diğer bir adıyla da halk arasında tiryakilik olarak bilinmektedir. Doyumu sağlamak için oluşan hisse psikolojik bağımlılık denşir.

Madde kullanımından sağlanan doyum hissi kişide psikolojik bağımlılığın yaşandığını göstermektedir. Örneğin uyuşturucu kullanımı psikolojik bağımlılığa örnektir. Kişi ne yaparsa yapsın uyuşturucu kullanımından bir türlü vazgeçememektedir. Bırakmak için çok çaba sarf etmesine rağmen bir türlü bu kötü alışkanlığından kurtulamamasının tek açıklaması psikolojik bağımlı olmasıdır.

Hatta öyle ki uyuşturucuyu vücut istediği anlarda kişi hiç yapmadığı davranışlarda bile bulunabilir. Örneğin uyuşturucuyu satın almak için gerekli olan parayı elde etmek adına çeşitli illegal yollara başvurur. Hırsızlık , çalma gibi.

Psikolojik bağımlılığı en genel anlamda tanımlamamak istersek kişi bağımlısı olduğu maddenin kullanımından duyduğu en büyük mutluluğa denir.

psikolojik olarak bağımlı olan insanlar , bağımlı oldukları maddeyi bırakamadıklarını, ne olursa olsun vazgeçemediklerini öne sürerler. Böyle durumlarda yapılacak en önemli davranış bir sağlık kuruluşundan yardım almaktır. Bu sayede kötü alışkanlıklarından kişi kurtulur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.