Pusula nedir ne işe yarar

Bu günkü konumuz olan pusulanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını hep birlikte öğrenelim. Dünyamız kuzey ve güney uçlarında manyetik alan bulunan bir elektromıknatıs gibidir. Pusula ise sürekli kuzeydeki manyetik alanı gösteren kendi ekseninde dönebilen bir mıknatıs çubuğundan oluşan yön bulmamızı sağlayan bir alettir.Pusulayı ilk olarak Çinliler kullanmıştır. Fransız bilim adamı olan Pierre de Maricourt tarafından bulunan pusula Avrupa ya 1200 lü yıllarda gelmiştir. Bu bilgilerden şunu çıkartabiliriz. Pusula daima kuzeyi gösterir. Aşırı manyetik alan oluşan bölgelerde pusula çalışmaz.

Pusula yön bulmada kullanabileceğimiz bir alettir. Dünyanın her hangi bir yerinde olsak bile daima kuzeyi gösterir. Kesinlikle kuzey yönünden şaşmaz. Pusulayı yere paralel şekilde tutarsak bize her zaman kuzey ve güney yönlerini gösterir. Pusulada kuzey N harfi, güney ise S harfi ile gösterilmiştir. İngilizce de North (N) Kuzey, South (S) güney anlamına gelir. Pusulanın üzerindeki semboller buradan gelir.

Peki pusulayı nerelerde kullanabiliriz. Pusula genel olarak gemilerde, uçaklarda rota belirlemede en büyük yardımcıdır. Yada diyelim ki çölde ilerliyoruz ve ne tarafa gideceğimizi bilmiyoruz. İşte burada pusulayı kullanarak rahatlıkla yönümüzü bulabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.