Radar nedir hangi alanlarda kullanılır?

Bu gün sizlere çoğu insan tarafından merak edilen radarın çalışması ve kullanım alanları hakkında bilgiler vereceğiz. İlk olarak radarın tanımıyla başlayalım. Radar Uzaktaki hedefleri mikrodalga yansıtma metodu ile tespit eden bir cihazdır.

Radar cihazı ile karanlık bulut veya sis içinde olup görünmeyen cisimlerin durumu ve yeri mikrodalgalar sayesinde bulunabilmektedir. İlk adı radiolocation dur. Radar, İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirilmiş ve adı “Radio Detection And Ranging” kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur.

Uzaktaki cisimleri sanki bir projektör gibi, fakat radyo frekanslarında aydınlatarak tespit eden bir teleskopa benzetilebilir. İlk defa Galileo tarafından 1610’ yılında kullanılan teleskop, uzaktaki cisimleri tespit için cisimlerin yayınladığı ışınlara muhtaç ve ayrıca bunun frekansına bağımlıdır.

21212

Cihazın bir vericisi, bir de hedeften yansıyarak dönüp gelen mikro dalgayı alan alıcısı bulunmaktadır. Görüntü televizyon ekranının benzeri katot ışınlı tüp üzerinde ışıklı noktalar halinde belirir.

Savaşın getirmiş olduğu bir silah olarak ortaya çıkan radar, barış zamanında da birçok uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak gemilerin sis içinde yönlendirilmesi, uçaklarda hedef bulma, kör uçuş ve kör inişin gerçekleştirilmesi ve fırtınayı takip sayılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.