radyasyonun çevremize verdiği zararlar nelerdir?

Radyasyon bildiğiniz gibi oldukça zararlı olup insan, doğa ve çevreye oldukça etkilidir. Bu yazımızda radyasyonun çevremize verdiği zararları yakından inceleyeceğiz. İlk olarak radyasyon nedir bundan başlayalım. Radyoaktif maddelerin çeşitli ışınları yaymasına radyasyon denir. Genel olarak alfa, beta ve gama ışınları yayarlar.

Radyasyonun çevremize verdiği zararlar?

Radyasyon çok etkili olup geniş çaplı alanları etkilemektedir. Örneğin Ukrayna’da yaşanan Çernobil faciasından sonra tüm Karadeniz bölgesi etkilenmiştir. Hatırlarsanız Karadeniz bölgesinde yetiştirilen çaylarda bile radyo aktif madde bulunmuştu. Görmüş olduğunuz gibi radyasyon kilometrelerce ötede bile etkili olabilmektedir.

Günümüze kadar birçok devlet tarafından yapılan nükleer bomba denemeleri sonucunda atmosferde nükleer gazlar birikmiş olup bunlar yağmur suları ile birlikte yeryüzüne inmektedir. Bunun sonucunda doğal çevremizin yaşam kaynağı olan su kaynaklarımız her geçen gün kirlenmektedir.
radyasyon
Özellikle doğaya bilinçsiz olarak atılan radyoaktif malzemeler doğa ve çevreyi birinci dereceden etkilemektedir. Ekolojik dengeyi bozan radyasyon genetik yapıyı da bozmaktadır. Radyasyonun etkileri insanın yaşı ve cinsine göre değişmekte olup genel olarak gençlerde görme bozuklukları gibi olumsuzluklara neden olur.

Ayrıca radyasyon canlının DNA yapısını direk etkileyerek farklı bir yapıda dünyaya gelmesine neden olabilir. Örneğin günümüzde bir elinde 6 parmağı olan, yapışık ikiz olan durumlar giderek artmaktadır.

Radyasyondan nasıl korunabiliriz?

Radyasyondan korunmak için öncelikle elektronik eşyalardan olabildiğince uzak durmamız gerekir. Evimizde kullanmadığımız elektronik eşyaların fişlerini çekerek kendimizi güvenceye alabiliriz. Örneğin evimizde bulunan cep telefonları, televizyon, mikro dalga fırınlar gibi eşyalar yüksek miktarda radyasyon yayar.

İkinci olarak eskimiş bozulmuş bu elektronik eşyaları geri dönüşüm için teslim etmemiz gerekir. Aksi halde çöpe atarsak doğaya kontrolsüz bir biçimde karışmasına neden olabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.