Ram nedir nasıl çalışır?

Bu günkü yazımızda bilgisayarlarımızın önemli ve vazgeçilmez parçalarından olan Ram in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenelim. İlk olarak Ram in tanımını yapacak olursak Random Access Memory yani Rastgele erişilebilir bellek anlamına gelir. Günümüzde adı kısaltılarak RAM olarak bilinir.

Temel olarak bilgisayar, ekran kartı, bir çok mikro işlemci modülünün içinde daimi olarak bulunan bir parçadır. Asıl görevi ise bilgisayar veya teknik birim çalışırken yapılacak işlemleri üzerindeki hafıza bölümlerine alıp kullandıran bir elemandır. Yani kısaca mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur.

Ram in çalışmasını inceleyecek olursak. RAM bir depolama aygıtıdır ama çalışması ve bilgilerin depolandığı şekilde modül üzerinde kalması için sürekli olarak sabit enerji gereksinimi duyar.

ram

Belleğe verilen enerjide kesinti olduğu anda üzerindeki tüm bilgiler kaybolacaktır. Bu özelliğinden dolayı diğer depolama aygıtları olan eeprom, flash bellek gibi birimlere karşı çok daha iyi bir veri aktarım hızına sahiptir.

RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza veya birincil depo olarak yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülmektedir. Bu tip RAM ler genel olarak tümleşik devre biçimindedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.