Refleks Davranışlar Nelerdir?

Refleks istem dışı olarak vücudun herhangi bir etkiye verdiği tepkiye denir. Refleks davranış ani ve çok hızlı bir şekilde olurken bu refleksi önleme şansımız yoktur. Örnek vermek gerekirse elimiz sobaya farketmeden deydiğinde elimizi aniden çekeriz. Bunu biz isteyerek değil vücut kendiliğinden yapar. Elin yanması ile birlikte uyarılan sinir uçları refleksleri çalıştırarak elin o bölgeden uzaklaşmasına neden olur.

Diğer bir refleks davranışımızda hapşırdığımızda istemesek bile gözlerimiz kapanır. Hapşırma esnasında refleksler gözlerin kapanmasına neden olmaktadır. Yada hepimizin bildiği bir refleks davranışı var ki oda diz kapağına çekiçle vurulduğunda ayağın ileriye doğru fırlamasıdır. Refleks vücut kontrolünde olmayan kasların kendiliğinden veriği bir tepkidir.

Vücuttaki organların reflekslerine ise göze herhangi bir cisim yaklaştırdığımızda göz kapağının kapanması, göze ışık tutulduğunda göz bebeklerinin küçülmesi, yada boğazımıza birşey kaçar yada parmağımızı sokarsak yutak refleks vererek kusmamıza neden olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.