Renkler konulu yazı

bugünkü yazımızda ise renklerden bahseden bir yazıyı sizlerle paylaşacağız. Renk nedir önce bunun bir tanımını yapalım. Işığın dalga boylarının retinaya yansıması olayına renk adı verilir.

Çevremizde o kadar çok renk var ki fakat ana renkler bellidir. Siyah, beyaz Kırmızı, sarı, mavi. Bu ana renklerden yola çıkarak diğer renkler elde edilir. Örneğin sarı ve kırmızı birleşerek turuncu meydana getirirken, mavi ve sarı karıştırılınca yeşil ortaya çıkar. Kırmızı ile mavi karıştığında ise mor dediğimiz renk belirmeye başlar.

Birde bu üç ana rengini karıştırırsak ne olur onu da söyleyelim. Sarı, kırmızı ve mavi karıştırıldığında da kahverengi ortaya çıkmış olur. Bu renkler gibi diğer renklerde birbirine karıştırılarak elde edilir.

Renkler kişini ruh halini yansıtır aslında. Çok mutluysa bir kişi yüzü cıvıl cıvıl öten kuş misali sap turuncu olarak nitelendirebiliriz. Birde utandığı zaman kıpkırmızı oluverir o yanaklar. Masumiyeti simgeleyen beyaz, kötülüğü anlatmaya çalışan ise siyahtır.

Hayatımızda renklerle birlikte yaşıyoruz. Herksin beğendiği bir renk vardır ve o ağırlıkta giyinmeyi, kuşanmayı sever. Onun için renkler kişiler için çok büyük anlam taşır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.