Reosta nedir nerelerde kullanılır ve nasıl çalışır?

Bu yazımızda reosta nedir nerelerde kullanılır ve reosta nasıl çalışır bulabilirsiniz. İlk olarak reostanın tanımını yapalım. Bir iletkenin direncini değiştirmek için kullanılan alete reosta adı verilir.

Reostanın diğer bir adı da ayarlı dirençtir. Kısa devre prensibi geçerlidir. Akım sürekli olarak en az dirençli yolu tercih etmektedir. Bu yüzden ayarlanan yolu kullanarak direnç azaltılıp akım şiddeti arttırılmış olur.

Reostalar nerelerde kullanılır şimdi bunu inceleyelim. Laboratuvarlarda etalon direnç olarak yani direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç gerektiren devre deneylerinde ve benzeri değişken direnç gerektiren bir çok işlemde kullanılır.

Reostalar aynı zamanda elektrikli sobaların ayar düğmelerinde kullanılır. Evlerimizde bulunan ayarlanabilen elektrik düğmeleri yani dimmer anahtarlar da aslında birer reostadır.

Sobalar dışında çamaşır, bulaşık makineleri gibi elektronik eşyalarda kullanılır ve daha birçok örnek verilebilir.

Reosta nasıl çalışır bu sorunun cevabına gelince Reosta ayarlı bir dirençtir. Reostalar öz dirençleri yüksek tellerin uzunluğunun değiştirilerek dirençlerinin değişimini ve bağlı olduğu devredeki akımı ayarlayan düzeneklerdir.

Çünkü tellerin uzunluğu arttıkça direnci de artar azaldıkça da azalır. Diğer bir çeşit olarakta sıvı iltkenliğine göre çalışan sıvı reostalar bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.