Robert Hooke

robert hooke kimdir28 Temmuz 1635’te dünyaya gelen Robert Hooke İngiliz doğa filozofu ve mimardır. Birçok alanda ihtisas yaparak kendini geliştirmiştir.

Onun ilk buluşu hiç şüphesiz gelişmiş bir hava pompası yapmasıdır. Daha sonra bunu ise sarkaçlar ile çalışan saatlerin yaylar ile çalışması konusunda çalışmalar yapmıştır.

Yıl 1662’yi gösterdiğinde ise krallık bünyesinde çalışan bir derneğin başına geçti. Aynı yıllarda bir kolejde ise geometri profesörü olarak hizmet etti.

Biyolojiye önemli katkılar sunan Robert Hooke Microsgrophia adlı bir kitap yazmıştır. Mikroskop ve incelediği canlılar hakkında geniş bilgiler yer alan bu kitap günümüze ışık tutmuştur.

Kitabı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise at sineği ve pire gibi küçük canlıların fiziksel, yapısal şekillerinin yer almasıydı.

Hooke yer bilimi, gök bilimi ve taşlarla ilgili çalışmalarda yapmıştır. Esnekliğin temel yasası günümüzde onun adını taşımaktadır. Gök bilimi incelemelerinde ise gezegenlerin düzenli bir şekilde hareket ettiğini çeşitli çizimler ile göstermiştir.

Onu diğer bilim adamlarından ayıran en önemli özellik ise hücrenin yapısını inceleyen ilk isimdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.