Robot ve android arasındaki farklar

Mekanik ve elektronik parçalardan oluşan, hareket edebilen kol, ayak, tekerlek gibi yapıları bulunabilen çeşitli boylarda olabilen cihazlara robot denir. Android, Yunanca da insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam ifade etmektedir. Androidler de tıpkı robotlar gibi mekanik ve elektronik parçalardan oluşmaktadır. Yeni nesil bazı androidlerde organik dokular da bulunmaktadır. Androidler gelişmiş işlemcileri sayesinde karar verebilen, bir nevi düşünebilen robot türleridir diyebiliriz.

Günümüzde robotların en büyük kullanım alanı endüstriyel üretimdir. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda robot kullanılır. Bunların çoğu kol şeklindeki robotlardır. Bunlar parçaları monte eden, birleştiren, kaynak ve boya yapan robotlardır.

Robotlar kendi başlarına karar vermezler. Androiler ise programlandıkları doğrultuda kendi başlarına karar verebilirler. Robotlar insan görünümünde değildirler. Androidler ise insana benzer şekillerde yapılmaktadırlar.
Robotlar belirli komutları yerine getirebilmek için yapılırlar. Androidler ise çok fazla ve karmaşık komutları yerine getirme yeteneğine sahiptirler.Robotların hareket kabiliyetleri yaptıkları iş doğrultusunda kısıtlıdır. Androidlerin hareket kabiliyetleri ise daha fazla ve esnektir.Robotlar belirli bir işi yerine getirmek için yapıldıklarından yapı olarak güçlüdürler ve büyüktürler. Androidler ise işten ziyade insana benzer robot türleridir diğer robotlar kadar güçlü ve heybetli olmayabilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.