Rtük nedir görevleri nelerdir?

İlk olarak Rtük ün açılımını öğrenelim. RTÜK Radyo Televizyon Üst kurulu anlamına gelir. Peki görevi nedir diye soracak olursak Radyo ve Televizyonlarda yayınlanan dizi, film, Yarışma gibi programları belirli bir yönetmeliklere göre denetleyen kurumdur.

İlk olarak 1983 yılında 2954 sayılı kanun ile çalışmalarına başlamıştır.Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görev ve yetkileri 4756 Sayılı Yasa ile 3984 sayılı Kanunun 8. maddesinde belirlenmiştir. Televizyon kanalları belirli bir kurallar içerisinde yayın yapmak zorundadırlar.

Son zamanlarda ekranlarda sıkça karşılaşırız. Sinema filmleri yada dizilerde çocuklara kötü örnek olacak alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar ekranda teknoloji sayesinde filtrelenerek evlerimizde bizlere kadar ulaşır. Yada herhangi bir programda oluşabilecek olumsuz davranışlar küfür, kavga gibi davranışlar Rtük tarafından tespit edilerek gerekli cezalara çarptırılabilir. Bu cezalar ilk ikisinde para cezası olarak verilebilir bir yıl içerinde tekrar ederse yüzde elli artış göstererek para cezası kesilir. Fakat üç kez tekrarlandığı durumda o programı 1 yıl boyunca yayından kaldırabilme yetkisine sahiptir. Rtük olmasaydı sorusunu soracak olursak ekranlarda izlediğimiz programların kaliteleri düşer ve geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız bu programlar yüzünden olumsuz davranışlara kapılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.