Ruhsal açıdan sağlıklı bir bireyde hangi özelliklerin bulunması gerekmektedir

Bu yazımızda ruhsal açıdan sağlıklı bir bireyde hangi özelliklerin bulunması gerektiğine dair bilgiler vereceğiz. İlk olarak sağlıklı bir bireyin kendine güveni olmalıdır. Kendine güvenen kişi bütün zorluklara göğüs gerebilir, çabalar.

Bunun dışında insanı insan olarak, doğayı ve çevreyi de olduğu gibi kabullenen kişi ruhsal olarak sağlıklıdır.

Çevresindeki kişilerle sağlıklı iletişim kurabilmeli, sevgi ve saygı çerçevesi içinde iletişime geçmelidir.

Kişinin davranışları tutarlı ve uyumlu olmalıdır. Birey olarak kendine uygun davranışlar sergilemeli, her zaman ve her yerde ne yaptığını bilmelidir.

Kendini yeri geldiğinde eleştirebilmeli, başkalarının eleştirilerine de kula vermelidir. Psikolojik olarak sağlıklı insan öz eleştiri yapabilen insan olduğu unutulmamalıdır.

Toplumdaki konumunu ve yerine bilmeli birey olarak sorumluluklarını yerine getirmelidir.Örneğin;8 yaşındaki Osman’ın; evde çocuk,okulda öğrenci olduğunu unutmaması gibi.

Belirli bir yaşa geldiğinde kendi karalarını kendi vermeli, görev ve sorumluluk üstlenmekten çekinmemelidir. Başkalarından bağımsız hareket edebildiğini göstermelidir.

Ruhsal açıdan sağlıklı olan bireyin hobileri olmalı örneğin; müzik dinlemek, spor yapmak, sinemaya gitmek , kitap okumak gibi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.