Rutherford atom kuramı nedir?

Bu yazımızda Rutherford atom kuramı hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. 1911 Rutherford’un öğrencileri Geiger ve Marsden, alfa kaynağını, üzerinde küçük bir delik bulunan kurşun perdenin arkasına yerleştirdiler. Bu sayede hedefi küçültmek ve ince bir alfa parçacıkları demeti elde etmek amaçlanmıştı.

Altın yaprağın diğer yanına, kendisine alfa parçacığı çarptığı zaman görünür ışık parıltısı veren, hareketli, çinko sülfürlü ekran monte edilmişti. Burada bekledikleri şey, alfa parçacıklarının çoğunun yaprak içinden doğrudan geçeceği, belki de bazılarının çok küçük sapmalara uğrayacağıydı. Bu beklenti Thomson atom modelinin bir sonucudur.

Thomson atom modeli doğruysa, ince metal levhadan geçen alfa parçacıkları üzerine yalnızca zayıf elektriksel kuvvetler etki eder ve alfa parçacıklarının momentumları, bunların ilk yollarından çok küçük sapmalar olacak şekilde ilerlemelerini sağlar.

Geiger ve Marsden, alfa parçacıklarının çoğunun sapmadan ilerlediğini, bazılarının çok geniş açılarda saçıldığını, hatta çok az bir kısmının gerisin geriye döndüğünü gördüler. Geliş doğrultusuyla 180 derece açı yapacak şekilde geri saçılan bu parçacıklar, direkt olarak bir çekirdeğe yönelir ve kafa kafaya çarpışma olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.