Rüzgar nedir nasıl oluşur ve estiği yönlere göre rüzgar çeşitleri nelerdir?

Bu yazımızda Rüzgar nedir nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. İlk olarak rüzgarın tanımıyla başlayalım. Rüzgar, atmosfer basıncı ve yer kürenin değişik bölgeleri arasındaki sıcaklık farklarından kaynaklanan hava hareketine verilen isimdir.

Rüzgarın nasıl oluştuğunu inceleyecek olursak. Oluşan bu harekete, kara ve hava sıcaklığındaki değişimler sebep olmaktadır. Sıcaklık farkları, yüksek basınç ve alçak basınç alanlarının oluşmasına neden olur.

Sıcak bölgelerde, alçak basınç alanları, soğuk bölgelerde, yüksek basınç alanları meydana gelir. İki bölge arasındaki basınç farkının oluşması sonucunda hava yer değiştirerek, yüksek basınç bölgelerinden, alçak basınç bölgelerine doğru hareket etmektedir. İşte bu iki yer arasındaki basınç eşitlenince rüzgar durmuş olur.

Ülkemizde yönlerine göre esen rüzgarları sayacak olursak.

Kıble: Güneyden esen ve oldukça sıcak ve nemli bir rüzgar çeşitidir. İsmini güneyin simgesi olan kıbleden alır.

Gündoğusu (Akyel): Doğudan esen soğuk ve kuru bir rüzgardır. Ani ısı değişikliklerine sebep olur.

Yıldız: Kuzeyden esen ve adını kutup yıldızına istinaden balıkçıların vermiş olduğu soğuk rüzgardır. Özellikle yurdumuzun kuzey kesimlerinde etkili, denizden karaya doğru esen bir rüzgardır.

Günbatısı: Batıdan esen rüzgardır. Sıcak ve nemli bir rüzgardır.

Keşişleme: Güneydoğudan esen rüzgara denizcilerin verdiği isimdir. Uludağ’ın eski adı olan “Keşiş Dağı”nın yönüne göre adlandırılmıştır. Kuru ve aynı zamanda sıcak bir rüzgardır. Havayı kurutarak sıcaklığın artmasına sebep olur.

Lodos: Güneybatıdan esen rüzgardır. Türkiye’ nin batı kesimlerinden eser ve oldukça sıcaktır.

Poyraz: Kuzeydoğudan esen rüzgardır. Estiğinde hava sıcaklıkları düşer ve ayaz olur.

Karayel: Kuzeybatıdan esen soğuk bir rüzgardır. Kışın kar yağmasına yazın ise sağanak yağışlara sebep olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.