Rüzgar uzun yıllar sonucunda yeryüzünde ne tür değişikliklere neden olur

Rüzgar bir doğa olayı olup farkında olmasak bile yeryüzünde birçok şeyi değiştirmektedir. Esen yel ile birlikte doğal çevremizde oluşan değişiklikler bizlerin çoğu zaman farkımızda bile olmaz. Özellikle son yıllarda iklim değişikliği ile birlikte aşırı güçlü ve hızlı rüzgarlar sıkça görülür oldu. Bu rüzgar tipinin sonuçlarını medyadan takip etmekteyiz.

Rüzgar sayesinde gökyüzünde bulutlar yer değiştirip yağmur bulutlarının bir yere ulaşması sağlanır. Ayrıca rüzgar son baharda ağaçların yapraklarını dökmesine yardımcı olur. Rüzgarın etkisinin en çok görüldüğü alanlar ise çöllerdir. Burada meydana gelen hava akımları ile kumlar sürekli yer değiştirirler ve tepecikler oluştururlar. O an gördüğünüz kum tepeciğini bir gün sonra göremezsiniz çünkü sürekli yer değiştirirler.

Rüzgar doğada kayaçların oluşumunu sağladığı gibi doğadaki dengeyi sağlar. Kurak bölgelerdeki bitki örtüsünün az olması nedeniyle etkisi en çok buralarda görülür.

Rüzgar nedeniyle denizlerde tusunamiler, karada sel ve su baskınları hatta yıkımlar meydana gelir. Şiddetli fırtınalarda ağaçların bile yerinden söküldüğünü görürsünüz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.