Rüzgarın yönünü değiştiremeyiz ama geminin seyrini değiştirebiliriz ne demek?

Öğretmenimiz sordu rüzgarın yönünü değiştiremeyiz ama geminin seyrini değiştirebiliriz ne demek diye. Bildiğiniz gibi eskiden birçok gemi rüzgarı yelkenleri ile tutarak geminin hareket etmesini sağlama prensibiyle çalışıyordu. Rüzgar gemiyi yelkenleri sayesinde hareket ettiriyordu fakat burada bir sıkıntı vardı oda geminin rüzgarın hangi yöne eserse o yöne gideceğiydi.

Gemiciler sert rüzgarlarda ilerlemek için yelkenlerini rüzgara göre ayarlar kısaca gemi rüzgara göre giderdi. Fakat bize bu sözde anlatılmak istenilen bu değildir.

İnsan hayatında bazı şeyleri yapmak ve yaşamak ister. Fakat hayat buna izin vermeyebilir. Bunun için yapılacak en güzel şey hayatımızı oluruna bırakmaktır. İnsanlar hayatlarını illa şu şekilde yaşayacağım diye diretmemelidir. Tabi ki kendimize hedefler koymalıyız. O hedefleri istememeliyiz. Belli bir noktadan sonra istemek inata dönüşürse o zaman vay halimize.

Israrcı olmak sadece bize zarar verir. Bazen olmuyorsa olmuyordur. Bunun için fazla zorlamaya gerek yok. Eğer sürekli inat eder zorlarsak bir bakarız ki hayatımız boşa akıp geçmiş. Birçok sevdiğimizi farketmeden kaybetmişiz. Bu nedenle hayatımızı aynen gemi gibi rüzgarın yönüne göre yaşamak gerekir.

Göreceksiniz ki bu hayat çok daha güzel olacaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.