Saçını süpürge etmek ve eli açık olmak hakkında bir yazı yazın

Saçını süpürge etmek ve eli açık olmak deyimleriyle ilgili kısa bir yazı yazalım. Bu iki deyimi günlük hayatta büyüklerimizden sıkça duyarız. Özellikle annelerimiz saçımı süpürge ettim ama yinede yaranamadım deyimini sıklıkla kullanırlar. Babalarımız ise cömert birinden bahsederken eli açık bir adam diye bahsederler. Şimdi bu deyimleri iki başlık altında detaylıca inceleyelim.

Saçını süpürge etmek

Saçını süpürge etmek deyiminde anlatılmak istenilen tabi ki birinin saçları ile yerleri süpürmesi değildir. Burada anlatılmak istenilen bir kişinin diğerine olan hizmetleridir. Örneğin çok sevdiğiniz birini düşünün. Onun bazı isteklerini yerine getiriyorsunuz. İşte buna saçını süpürge etmek denilebilir. Mesela annelerimiz genellikle ev işlerinden sorumludur. Evde yemekler, çamaşırlar, temizlik gibi birçok görev onların üzerindedir. Babalarımızın elbiseleri onlar tarafından yıkanır ütülenir temiz pak giydirilir. Annelerimizin yapmış olduğu bu hizmet bu deyimle anlatılabilir. Kısacası bu deyimle bir kimsenin diğeri için hizmet yaptığı anlatılmak istenmiştir.

eli acik

Eli açık olmak

Bu deyimle anlatılmak istenilen tabi ki cömertlik ve paylaşım ruhudur. Çevresiyle elindekileri paylaşan, yardım sever olan kimseler için bu deyim sıklıkla kullanılır. Çevrenizde hayır işleri yapan, yoksullara yardım eden yada herhangi bir şeyini paylaşan kimseler elbette vardır. Bu kişiler için eli açık deyimi kullanılır. Kelime anlamına bakıldığında eli açık olmanın saçma bir manası olduğu aşikardır. Bir kimsenin avucunu açmış olduğunu anlatan bu cümle deyimlerin mecazi anlamları ve mesaj iletme özelliği ile kişi hakkında bilgi verir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.