Sağırlar çarşısında nara atma, körler çarşısında ayna satma sözünü açıklayınız

Düşünür ne kadar güzel söylemiş sağırlar çarşısında nara atılmaz, körler çarşısında ise ayna satılmaz diye. İnsanlar yapmak istedikleri şey için öncelikle uygun zemin olup olmadığını araştırmak zorundadırlar. Yapacağımız faaliyetin o alanda değer bulup bulmayacağını ve ihtiyaç olup olmadığını incelememiz gerekir.

Sözümüzdeki örnekleri ele alacak olursak körler çarşısında ayna satsak kim alır ki? Bu insanlar zaten kör bırakın kendilerine aynada bakmayı herhangi bir nesneyi bile göremiyorlar. Bu çarşıda onlara satılacak tek şey yürümelerine yardımcı olacak bir sopadır.

Sağırlar çarşısında ise nara atsak neye yarar. İstediğimiz kadar bağıralım çağıralım bizi duyan olmaz. Mesajımızı kimse anlayamaz. Çünkü onlar duyamıyorlar. Ancak onlara yazılı bir şekilde iletmek istediklerimizi söyleyebiliriz. Sonuç olarak ise şunlar söylenebilir.

İnsanlar doğru yerde ve doğru tekniklerle başkalarına ulaşabilirler. Bu sayede yapmak istediklerini başarabilirler. Bir olayı gerçekleştirmeden önce uygun ve doğru yöntemlerin araştırılması gerekir. Ancak bu şekilde hedefimize ulaşabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.