Sağlığımız İçin Etkinlikleri

 1. Sağlıklı olmak için neler yapıyorsunuz?
 2. Kişisel bakımınız için neler yapıyorsunuz?
 3. Düzenli ve dengeli beslenmek için neler yapmanız gerekir?
 4. Spor yapmak vücudunuzun gelişimi açısından neden önemlidir?
 5. Dişlerimi fırçalamazsam neler olur?
 6. Saçlarımı taramazsam ne olur?
 7. Neden haftada en az iki kez banyo yapmalıyım?
 8. Gürbüz’ün sepetindeki yiyeceklerini listeleyiniz
 9. Murat’n sepetindeki yiyeceklerini listeleyiniz
 10. Gürbüz mü, Murat m daha sağlıklı büyüyüp gelişir? Neden?
 11. Spor yapmanın yararları nelerdir?

Sağlıklı olmak için neler yapıyorsunuz?

Sağlıklı bir yaşam için doğru ve dengeli beslenmeye özen gösteriyorum. Temiz olan ortamlarda bulunuyor hastalıklara karşı önlem alıyorum. Kış aylarında giyimime dikkat ederek kendimi üşütmemeye özen gösteriyorum.

Kişisel bakımınız için neler yapıyorsunuz?

Elbiselerimin temiz ve düzenli olmasına, odamın sık sık havalandırılmasına dikkat ediyorum. Her sabah kalktığımda ve yatmadan önce elimi,yüzümü ve ayaklarımı yıkıyorum. En az iki günde bir banyo yaparak kişisel temizliğime özen gösteriyorum.

Düzenli ve dengeli beslenmek için neler yapmanız gerekir?

Sabah, öğle ve akşam yemeklerini asla kaçırmamaya özen gösteriyorum. Abur cubur gibi market yiyecekleri yerine ev yemeklerini tercih ediyorum. Özellikle kola, cips gibi zararlı besinleri kesinlikle tüketmiyorum. Annemin tavsiyelerine uyarak sık sık süt içiyor beslenmeme dikkat ediyorum. Bu sayede dengeli ve düzenli beslendiğimi düşünüyorum.

Spor yapmak vücudunuzun gelişimi açısından neden önemlidir?

Sağlıklı bir yaşamın sırrı da spor yapmaktır. Spor yaparak vücut sağlımızı korur ve gelişimine katkı sağlarız. Sağlıklı bir yaşam için beslenme kadar spor yapmakta önemlidir. Spor yaparak güçleniriz, bünyemiz gelişir, organlarımızın sağlığını koruruz. Özellikle biz çocukların gelişip büyümesinde spor önemli rol oynar.

sağlık

Sağlık bir yaşam için dengeli beslenmeliyiz ve spor yapmalıyız

Çalışma

Dişlerimi fırçalamazsam neler olur?

Eğer dişlerimi fırçalamazsam içtiğim asitli içecekler yediğim kabuklu kuru yemiş, yiyecek, çikolata ve şeker kırıntıları dişlerimin çürümesine neden olur. Zamanla dişlerim ağrır ve acı çekerim. Bir zaman sonrada dişlerimi çektirmek zorunda kalırım.

Saçlarımı taramazsam ne olur?

Eğer saçlarımı taramazsam bakımsız olurlar. Kepeklenme ve saç dökülmeleri olur. Saçlarımın içinde kirler birikir ve rahatsızlık verir. Bu nedenle saçlarıma bakmak için sık sık tararım.

Neden haftada en az iki kez banyo yapmalıyım?

Vücut temizliği için banyo yapmak çok önemlidir. Ayrıca banyo yapmak vücudun gelişip büyümesine katkı sağlar. Banyo yapmadığımız zamanlarda kirleniriz. Bu kirlilik bizde kaşıntı yaptığı gibi hastalıklara da davetiye çıkarır. Ayrıca pis kokarız ve çevremizdeki kişiler bizden rahatsız olurlar.

Gürbüz’ün sepetindeki yiyeceklerini listeleyiniz

Gürbüzün sepetinde süt, yoğurt, peynir, havuç, portakal, ayran, domates ve marul bulunuyor.

Murat’n sepetindeki yiyeceklerini listeleyiniz.

Murat’ın sepetinde asitli içecek, cips, bisküvi ve çikolata gibi abur cubur tüketim malzemeleri bulunuyor.

Gürbüz mü, Murat m daha sağlıklı büyüyüp gelişir? Neden?

Tabi ki Gürbüz daha sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişir. Çünkü Gürbüz beslenmesine dikkat ediyor. Vücudu için gerekli olan vitaminleri alabileceği besinleri tercih ediyor. Bu besinler onun büyüyüp gelişmesini sağlayacak her türlü maddeyi içeriyor. Murat ise market ürünleri olan ve vücudumuza katkısı olmayan besinleri tercih ediyor. Cips ve asitli içecekler Murat’a zarar verir. Onun büyüyüp gelişmesini engeller.

Spor yapmanın yararları nelerdir? Balık kılçığına yazınız.

Her yaşta doktorların tavsiyesi spor yapmaktır. Çünkü spor yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz. Spor organlarımızın daha iyi çalışmasını, vücudumuzun güçlenip gelişmesini sağlamaktadır. Vücuttaki yağların yakılmasını sağlar kilo almamızı engeller. Balık kılçığına şunları yazabiliriz.

-Sağlıklı vücut
-Hastalıklardan korur
-Vücudumuzu güçlendirir
-Yağları yakar
-Sağlıklı yaşam
-İyi hissederiz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.