Sağlık hizmetlerinin değişim ve gelişiminde rol oynayan etkenler nelerdir?

Sağlık hizmetleri bazı etkenler nedeniyle değişmek ve gelişmek zorundadır. Bu etkenler sağlık hizmetlerinin daha iyi ve kaliteli olmasını da sağlamaktadır. Aslında bunlar sağlıkla ilgili ihtiyaçlar sonucunda oluşan değişimlerdir. Örneğin hastahanelerin randevusuz çalışma sistemi günümüzde artık ortadan kalkmış yerine sistemli ve randevulu hastahane hizmetleri gelmiştir.

Bunun nedeni hastahanelerdeki gereksiz yoğunluk ve sıra bekleme durumunu ortadan kaldırmaktır. Eskiden insanlar randevu almadan hastahanelere gidiyordu. Hastahanede aldıkları sıra ile doktor bekliyorlardı. Hal böyle olunca hastalar uzun kuyruklarda beklemek durumunda kalıyordu. Hatta birçok hasta kendine sıra gelmeden evine geri dönüyordu. Şimdi öyle mi? Bu bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkan hastahane hizmetidir. Gidip sıra alma sistemi ortadan kalmış değişime uğramış ve gelişerek randevu sistemi ortaya çıkmıştır.

Başka bir örneğimiz ise hastahanelerdeki küçük hastalıkların tedavisini azaltmak için aile hekimliği uygulamasına geçilmiştir. Bu şekilde profesyonel doktorlar yani büyük vakalara bakan doktorların yoğunluğu engellenmek istemiştir. Eskiden grip olduğunda bile hastaneye giden hastalar artık aile hekimlerine giderek muayene oluyorlar ve tedavilerini tamamlıyorlar.

Sağlık hizmetlerinin gelişmesine en önemli örnek ise özel hastanelerin artan yoğunluk nedeniyle devlet hastaneleri ile işbirliği içinde çalışmasıdır. Artık küçük farklar ödenerek sosyal güvencemiz ile özel hastanelerde tedavi olabiliyoruz.

Sonuç olarak sağlık hizmetlerinin değişim ve gelişmesinin rol oynayan etkenlerin başında insanların ihtiyacı, artan talep ve devletin hizmet anlayışı gibi unsurlar gelmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.