Sağlık Sorunları Nelerdir

Ülkemizde her ne kadar sağlık hizmetleri son yıllarda çok gelişmiş olsa da henüz çözülmemiş birçok sağlık sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların başında ise yetersiz hastane ve doktor gelmektedir. Özellikle ülkemizin diğer bir sağlık sorunu ise kötü beslenme alışkanlığıdır. İyi ve dengeli beslenemeyen bir toplum olduğumuz için ülkemizde tansiyon, şeker ve kanser gibi birçok hastalıkla giderek yaygınlaşmakta ve geleceğimizi tehdit etmektedir.

Kötü beslenme alışkanlıkları ile zayıflayan bağışıklık sistemi yüzünden vücut direnç kaybetmekte ve bu hastalıklara yakalanmaktadır. Ayrıca kırsal kesimde yaşayan vatandaşların düzenli olarak doktora gitmeyip sağlığına önem vermediği de ayrı bir gerçektir. Kentsel yaşamda yer alan bireyler ise yoğun iş temposu ve stres nedeniyle hastalıklara yakalanmakta ve yeterli tedavi görmemektedir.
saglık
Ülkemizdeki önemli sağlık sorunlarından biri de yeterli sayıda doktor bulunamamasıdır. Megakent İstanbulda nüfus 20 milyon üzerinde iken bu ildeki doktor sayısı 13680 kişidir. Görmüş olduğunuz gibi bu kadar kalabalık bir nüfusa çok az sayıda doktor düşmektedir.

Diğer bir sağlık sorununa değinecek olursak ülkemizde son yıllarda hızla yaygınlaşan sigara ve alkol tüketimi. Bu iki faktör tüm sağlık sorunlarını hızlandırıcı etki etmekte kullan kişilerin hastalıklara yakalanma olasılığını yükseltmektedir. Özellikle sigaranın toplumda yaygın olarak kullanılması hem kişi sağlığını etkilemekte hemde çevresindeki kişileri etkilemektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.