Sağlık ve çevre denildiğinde hayalinizde neler canlanır ?

Sağlık ve çevre kelimeleri bize söylenildiğinde hayalimizde hemen sağlıklı bir yaşam canlanır. Çünkü sağlıklı bir yaşam için çevremizinde temiz olması gerekmektedir. Bir insanın sağlıklı olabilmesi için kendisi kadar çevresine de dikkat etmesi gerekir. Çünkü ancak hijyenik koşullarda barınırsak sağlıklı bir hayat sürdürebilmeliyiz.

Düşünün ki kendi eviniz anneniz evi temizleyip süpermese, eşyalarınızı toplamasa açıkcası ortalığı pislik kaplasa yaşadığınız evde sağlıklı bir yaşam nasıl sürebilirsiniz ki? Sağlıklı bir yaşam için ilk olarak insanın kendisinin temiz olması gerekir daha sonra ise çevresinin temizliğine önem vermeniz gerekir.

Şimdi biraz hayal kuralım. Sağlık ve çevre düşünün. Yaşadığımız şehirde araç trafiği yok her yerde ağaçlar, kuşlar, yeşillikler var. Mis gibi temiz hava kokusu sarmış gökyüzünü. İnsanın içini ısıtan güneş ise herşeye bedel. Sağlıklı bir yaşam bu güzel çevre ile gelebilir insanın karşısına. Aksi halde sağlıklı yaşamak neredeyse imkansızdır.

Yazı 2

Sağlık ve çevre kelimelerinin çağrışımları nelerdir? Sağlık ve çevre denildiğinde hayalinizde neler canlanır hiç düşündünüz mü? Aslında bu iki kelimenin bir arada düşünülmesi ile akıllara ilk olarak yemyeşil bir doğa ve burada yaşayan hasta olmayan insanlar akıllara geliyor.

Bu tanımımız ülkemizin bir bölgesi için tamamen uygun gibi. Örneğin Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlarımız. Yemyeşil doğada kendi organik ürünleri ile beslenen insanlar hasta olmuyor. Sağlıklı ve doğal çevrede yaşıyorlar. Temiz hava, akan temiz sular, kuşların cıvıltısı, rengarenk kelebekler sağlık ve çevre kelimeleri ile tamamen örtüşüyor.

Orada yaşadığınızı düşünün. Temiz havayı içinize çektiğinizi, yemyeşil çimler üzerinde uzandığınızı ve parlayan gökyüzüne baktığınızı hayal edin. İçinize huzur ve mutluluk dolar. Ne yazık ki günümüzde bu koşullara sahip olan insan sayısı oldukça az.

Beton yığınları haline dönen şehirlerimizde güneş görmeyen sokaklarda arabadan çıkan egzoz dumanı içinde yaşayan bizler için bunlar gerçekten de bizler için hayal gibi. Hayalimizde canlandırmaktan başka pek şansımız yok gibi. Kuşların cıvıltısını, kelebeklerin uçuşunu yalnız belgesellerde izler hale geldik.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.