Sağlıkla ilgili uyulması gereken kurallar

Sizlere bugünkü yazımızda sağlıkla ilgili uyulması gereken kurallar hakkında bilgi vereceğiz.

İnsan sağlığına korunması için dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan en önemlisi yiyecek ve içeceklerin beslenme için önemli olduğunu herkes bilir. Büyüme ve gelişme için mutlaka beslenmek gerekir. Fakat insan sağlığına uygun olup olmadığı araştırılmalı, sebze ve meyveler mutlaka yıkandıktan sonra yenilmelidir.

Düzenli beslenmeye özen gösterilmeli günde en az 3 öğün yemek yenmelidir. Kahvaltılarda süt, yumurta peynir gibi protein ve kalsiyum ağırlıklı , öğle ve akşam yemeklerinde kırmızı et ve beyaz et ürünleri tüketilmelidir. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır.

Vücut sürekli aynı pozisyonda durmamalıdır. Özellikle çalışan kişiler sürekli masa başı çalışanlarda bir süre sonra çeşitli bel ve boyun gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Bunu önlemek için her gün düzenli egzersiz ve yürüyüşler yapılmalıdır.

İnsan sağlığı için en önemli noktalardan biri de düzenli uykudur. Uyku tüm vücudun dinlenmesi için gereklidir. Her yetişkin günde en az 7-8 saat uyumalıdır.

Sağlıklı yaşam için bağımlılık yapan sigara, alkol gibi ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı, stres yaratan unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.