Sağlıklı yaşam için günlük alınması gereken besinler nelerdir

Sağlıklı yaşamak için gün içinde yeterli ve dengeli beslenmek gerekir.Bireyin yaş, cinsiyet ve özel durumları da göz önünde bulundurulmalıdır.Her besin içerdiği besin ögeleri bakımından farkılık gösterir.Örneğin bir besinde protein ,karbonhidrat fazlayken diğerinde kalsiyum oranı yüksektir.Bu nedenle besinleri 4 grup altında toplayabiliriz.Bu grup içinde yer alan besinler genellikle birbirinin yerini tutar.yani gün içinde her gruptan bir yada birkaçını tüketmek yeterlidir.
1-Et ,tavuk,balık,yumurta,kuru nohut,mercimek,fasulye ve bu besinlerden yapılan ürünler:Bu gruptaki besinler B vitaminleri,protein ve demir bakımından zengindir.Bu gruptaki besinler öğle ve akşam yemeğinde tüketilir.
2-Süt ve sütten üretilen besinler:Bu gruptaki besinler kalsiyum için en iyi kaynaktır.SÜt ,yoğurt,peynir ,sütlü tatlılar bu gruba girer.
3-Taze meyve ve sebzeler:C vitamini gibi birçok vitamimni içerdiği gibi mineral açısındanda çok zengindirler.Biber,kereviz,enginar,karnıbahar,domates,kabak,havuç ,yeşil sebzeler ve bütün meyveleri içerir.muz,elma ,armut,portakal ..
Sebze ve meyveler mineral ve gerekli vitaminlerin dışında ayrıca lifte içermektedir.Elma,turunçgillerde bol miktarda bulunur.
4-Bu grupta ise tahıl ve tahıllardan yapılan besinler yer alır.tahıl grubu yiyecekler temel enerji kaynağımızı oluşturur.Un ,makarna,ekmek,pirinç,bulgur,un ve irmikten yapılan tatlı ve börekler yer almaktadır.
Yetişkin bir insan her öğünde 1-2 dilim ekmek tüketmelidir.Fazlasına gerek yoktur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.