Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri

Sağlıklı yaşamak için nelere dikkat ediyorsunuz?

Evimizde ve çevremde temizlik kurallarına dikkat ediyorum. Elimden geldiğince pis ve kirli ortamlarda bulunmuyorum. Kişisel temizliğime dikkat ediyor hasta olan kişilere fazla yaklaşmıyorum. Düzenli ve dengeli beslenmek için annemin fikirlerine uyuyorum. Böylece sağlıklı yaşayabiliyorum.

Sağlıklı olabilmemiz için organlarımızın da sağlıklı olması gerekir mi? Neden?

Tabi ki sağlıklı bir vücut için sağlıklı organlarımızın olması gerekir. Eğer herhangi bir organımız hastalanırsa tüm vücudumuzu etkiler. Her organımız bizim bir parçamızdır. Bu nedenle organlarımızın sağlığına dikkat etmeliyiz.

Duyu organlarımız çevremizi algılamamızı sağlar. Çevremizdeki olumsuz durumları duyu organlarımızla algılayamazsak sağlığımız nasıl etkilenir?

Vücudumuzun sağlığı için tehlikeli olabilecek her şeyi duyu organlarımız ile görür, hissederiz. Bu sayede kendi sağlığımızı koruyup onlardan uzak dururuz. Eğer duyu organlarımız bu tehlikeleri fark edemezse başımıza türlü felaketler gelebilir. Örneğin bir yol üzerindeki çukuru göremediğimizde içine düşer ve yaralanırız.

Organlarımızın işlevleriyle sağlıklı yaşam arasında nasıl bir ilişki vardır?

Organlarımız bizim sağlığımız için çok önemlidir. Nasıl ki bir ağaç için kök önemliyse bizim içinde organlarımız o kadar önemlidir. Organlarımız vücudumuzu besler sağlıklı yaşamı sağlar. Onların sağlığı bizim sağlığımızdır. Doğrudan etkileşim vardır.

vücudumuzdaki organlar

Vücudumuzdaki organların görevleri ve isimleri


Ç.K.

Organların isimlerini kendiniz yazıp boyayabileceğiniz için yazmıyorum. Eğer yapamayan olursa yorum yaparak söylesin hemen eklerim.

1.Kanın vücutta dolaşımını hangi organımız sağlar? (Kan)
2.Besinlerin sindirilmesini hangi organımız sağlar? (Mide)
3.Genel sağlığımız açısından organlarımızın sağlıklı olması neden önemlidir?
Sağlıklı bir yaşamın sırrı organlarımızın yeterliliğinden geçer. Sağlıklı ve bakımlı organlarımız sayesinde vücudumuz hasta olmaz ve bizlerin sağlıklı yaşamasını sağlar. Kendimizi bir araba gibi düşünebiliriz. Nasıl ki arabanın motoru bozuk olduğunda arabayı kullanamıyorsak organlarımızda hasta olduğunda sağlığımızda olmaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.