Sahip olduğumuz haklar ülkemizin gelişimi için önemli midir?

Sahip olduğumuz haklar ülkemizin gelişimi için önemlidir. Bunu demeden önce sahip olduğumuz hakların neler olduğunu öğrenelim. Temel haklarımız yani bizim doğuştan sahip olduğumuz hayatta yaşayabilmemiz için gerekli olan haklardır.

Yaşama hakkı da temel haklarımızdan en önemlisidir. Bunun dışında eğitim hakkı, sağlık hakkı, seçme ve seçilme hakkı, dokunulmazlık hakkı, şikayette bulunma hakkı, mahremiyet hakkı gibi birçok temel haklarımız vardır. Bu haklarımızı iyi bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Çünkü ülkemizin gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

Şöyle ki Atatürk’ün bize bu hakları tanıdığından beri ülkemiz büyük oranda ilerleme gösterdi ve fazlasıyla gelişti. Ülkemizi tekrardan daha üst seviyeye çıkarmak için bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. İşte bunlardan en önemlisi de haklarımızı yerine getirmektir. Hem sahip olduğumuz hakları sonuna kadar kullanırken hem de başkalarının haklarına saygılı olmayı unutmamalıyız. Örneğin; bizim bu ülkede yaşama hakkımız vardır.

Kürdü ile Türk’ü ile, Laz’ı ile Çerkez’i ile herkes uyum içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir. Zaman zaman fikir karşıtları ortaya çıksa da bu durum yaşama hakkı gibi temel bir hakka engel olamaz. Savaşlar ülkemizin gelişimini engellerken bizler sahip olduğumuz haklarla ülkemizi geliştirebiliriz.

Başka bir örnek verecek olursak dokunulmazlık hakkı; eğer başkasının hanesine, aracına dokunmazsak başkaları da bize dokunmaz ve savaşların en temel sebebi olan dokunulmazlık ise bu hakkı yerine getirerek önlenebilir. Kişi dokunulmazlığı da büyük önem taşır.

Başka ne gibi haklarımız olduğunu düşünürsek düşünme ve fikir özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü, yerleşim ve seyahat etme hakkı gibi haklardan da başkalarının haklarını ihlal etmeden yararlanabiliriz.

Şimdi bir diğer haklarımızdan olan seçme ve seçilme hakkı üzerinde durup ülkemizin gelişimini nasıl etkilediğini görelim. Bu ülkemizin vatandaşı olarak istediğimiz siyasi partiyi seçme, o partiye aday olma, istediğimiz kişiyi ülkenin başına getirme gibi haklarımız vardır.

Biz bu gibi seçme ve seçilme haklarında bulunurken bir taraftan da ülkemizin gelişimini farkında olmadan etkiliyoruz. Örneğin; seçtiğimiz kişi ülkemizin başına gelirken ‘Ülkemizi ne kadar yönetebilir.’ Sorusuna da dikkat çeker.

Aynı zamanda seçilirken de ülkemizin gelişimini ne kadar ileriye götürebileceğimizi düşünerekten bu hakkımızı kullanmalıyız. İşte seçme ve seçilme haklarımız gibi diğer haklarımız da ülkemizin gelişimi için büyük önem sağlamaktadır. Bu yüzden haklarımızı iyi bilip başkalarının haklarını ihlal etmeden yerine getirmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.