Sahip olduğunuz herhangi bir şeyi niçin korur ve seversiniz?

İnsan sahip olduklarına ister istemez bir şekilde bağlanır. Bu bağlanma o kadar kuvvetlidir ki onu sever ve kollarız. Hayatımızda bize ait olan nesneler gerek maddi değerleri gerekse manevi değerleri ile bizlere önemlidir. Bu nedenle onları itina ile kollar ve kullanırız.

Mesela babamızdan bize hediye olan bir kol saatini o kadar kıymetli bir şekilde saklarız ki onun başına bir şey gelmesini asla istemeyiz. Çünkü bizim için manevi değeri oldukça büyüktür. Babamızın bize bir armağanı olan bu kol saatini kolumuzdan hiç çıkarmayız.

Birde maddi değeri olan sahip olduğumuz nesneler var. Örneğin yeni almış olduğumuz bir cep telefonunu itina ile kullanırız. Onun yeni olması ve maddi değerinin olması nedeniyle başına bir hal gelmesini asla istemeyiz.

Bizim için bu değerler ne kadar önemliyse Allah için bizler çok daha değerliyiz. Çünkü o bize bir nimet olarak yaşamı vermiştir. İnsan diğer tüm cinslerden (melekler, cinler) çok daha değerli bir varlıktır. Bizim içimizde olan özgür irade nedeniyle yaptığımız ibadet diğerlerinin ibadetinden çok daha kıymetlidir. Bu nedenle Allah bizi eşsiz ve benzersiz olarak hepimizi ayrı özelliklerle yaratmış ve bizi sevmiştir.

Bu nedenle Allah kullarını her zaman gözetir ve korur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.