Sakarya savaşının önemi nedir?

Bu günkü konumuz olan Sakarya savaşı diğer bir adıyla Sakarya Meydan Muharebesini anlatmaya çalıştık. Bu savaştaki en önemli hazırlık ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için halktan yardım istenmesidir. Bu yardımı alabilmek için Tekalif-i Milliye adı verilen (Milli Yükümlülük Emirleri) yayımlanarak halkın orduya giyecek, yiyecek, ulaşım ve silah açısından desteklenmesi sağlandı.

Ankara yı işgal etmek isteyen Yunanlılar bir saldırı başlatmışlardı. Yüz kilometrelik bir cephe üzerinde 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesinde Mustafa Kemal Atatürk tarihe geçecek bir karar almıştır.

Bu kararda Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Yani her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılmayacak. Büyük küçük demeden her birlik, ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe kurarak çarpışmayı sürdürecektir.

Yanlarındaki birliklerin çekilmek zorunda olduğunu gören birlikler onlara bağlı kalmayacak, bulundukları yerde sonuna kadar karşı koyacaklardır emrini vermiştir. Türk ordusunun bu kahramanca direnişi sayesinde Yunan ordusu geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk bu taktik sayesinde dünya savaş tarihin de büyük bir yenilik yaparak, çizgiye bağlı cephe kavramını sona erdirmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.