Sakla Samanı Gelir Zamanı ile ilgili Kompozisyon

Atalarımız boşuna dememişler sakla samanı gelir zamanı. Yaz aylarında hasat zamanında saman etrafın yeşil alan dolu olması ve hayvanların beslenebileceği çeşitlerin bol olması nedeniyle önemsizdir. Lakin kış aylarında hayvanların tek besin kaynağı olan saman adeta altın değerindedir. İşte bu yüzden atalarımız bugün için önemsiz olan birşeyin yarın bizim için çok önemli olabileceğini anlatmak üzere bu sözü söylemişlerdir.

Bugün ihtiyaç duymadığımız bir alet yada araç gereç yarın bize lazım olup ihtiyacımız olabilir. Eminim birçoğunuzun başına gelmiştir. Bugün kullanmadığınız bir oyuncak yada bir giysiye ilerleyen bir zamanda ihtiyaç duyup keşke atmasaydım şimdi kullanırdım demişsinizdir.
gelirzamani
İşte bu nedenlerden dolayı bugün ihtiyacımız olmayan birşeye ilerleyen zamanda ihtiyaç duyabileceğimizi unutmadan onu bir kenarda tutmamız gerekir. Öyle ki bu cisimler yalnız bizim için değil bir başkasına da lazım olabilir. Atalarımız boşuna dememişler sakla samanı gelir zamanı.

Eğer öyle olmasaydı kışlık elbiselerimizi yazın atıp sadece yazlık elbiselerimizi evimizde tutardık. Ama kış gelince o elbiseleri arardık. Bu nedenle yarını düşünerek hareket etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.