Samuel morse telgrafı icat ettiğinde ilk gönderdiği mesaj nedir?

Telgrafı icat eden Samuel Morse yaptığı telgraf ile gönderdiği ilk mesaj İngilizce olarak “Tanrı ne yaptı?” cümlesi olmuştur. Telgraf iki noktanın arasında önceden belirlenmiş işaretler ile yazılı metinlerin iletilmesini sağlayan bir iletişim sistemidir.

Telgraf 1835 yılında Samuel Morse tarafından icat edildi. Elektromıknatıslı telgrafı yapan Samuel Morsenin telgrafı ilk olarak kağıt üzerine zigzag çizgiler çiziyordu. Fakat bu sistem pek anlaşılır olmayınca Morse yardımcısı ile birlikte yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistemde telgraftaki kalem elektromıknatıs hareketlerini algılayarak noktalama işaretleri yapıyordu. Oluşturulan bu sistem tüm dünyaca kullanılan ve adını Samuel Morse’den alan Mors alfabesidir.

Samuel Morse tarafından ilk telgraf 1843 yılında Washington, D.C. ile Baltimore, Maryland arasına çekildi. Çekilen mesajda ingilizce olarak “Tanrı ne yaptı?” cümlesi yazıyordu.

Telgraf aslında Claude Chappe tarafından 1792 yılında ortaya atılan bir sistemdi. Ancak bu sistemi dünya çapında kullanılır ve ilk iletişim araçlarından biri haline getiren Samuel Morse olmuştur

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.