Sanat felsefesi nedir

Bu yazımızda size sanat felsefesi (estetik ) hakkında bilgi vereceğiz. Estetik sözcüğü Yunanca aisthesis kelimesinden gelir. Duyum ve duyularla algılanabilen ,duyu bilimi gibi anlamalara gelir.

Sanat felsefesi ,insanın meydana getirdiği eserleri ele alan ,sanata dair yaratmaların ve zevklerin anlamını inceleyen bir felsefe dalıdır. Sanata eserinin yaratılmasında dini, ahlaki, sosyal ,psikolojik birçok etken vardır. Sanat felsefesi bunları araştırır. Estetik ise hem sanatı hem de doğadaki güzelliği inceler; ayrıca güzelin ruhsal yaşanışını ve bu ruh hali ile sanat eserinin yapılışını inceler. Böylece sanat doğadaki güzelliği de konu edinen estetiğin bir dalı olmaktadır.

Sanata, felsefe gözüyle baktığımız zaman temel soru şu olmaktadır: Sanat eseri (resim, şiir, roman vb.)nasıl meydana geliyor, nasıl oluşuyor. Bu soruya birbirinden farklı yanıtlar verilmiştir. Bu yanıtlarla ilgili kuramlar şunlardır.

Taklit (yansıtma)Kuramı
Burada esas olan ,sanat eserlerinde sanatçının ele aldığı konuyu (doğa, insan vb.)iyi yansıtmasıdır. Daha doğrusu ideyi taklit etmeli veya onu yansıtmalıdır.

Yaratma Kuramı
Burada sanatçının kişiliği ve sanatta yaratma gücü ön plandadır. Temelinde de doğanın mükemmel olmadığı fikri vardır.

Oyun Kuramı
Bu anlayışa göre sanat, kaynağında özel ve karışık karakterler olan bir oyundur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.