Sanatkar el öpmez sanatkarın eli öpülür sözünün kısaca anlamı

Bu yazımızda sanatkar el öpmez sanatkarın eli öpülür sözünün anlamını kısaca inceleyeceğiz. Sanatkar bir ürün yada görseli hazırlayan ve bu eserle toplumsal mesaj veren kimsedir. Yaptıkları eserler nedeniyle insanların takdirini kazanırken büyük bir bölümünede mesaj verirler. Sonuç olarak eser ortaya çıkardıkları için ve yeni birşeyler yaptıkları için onlar birer üretkendir.

Bu nedenle sanatkarlar her daim takdir edilmelidir. Sanatkar el öpmez sözünde anlatılmak istenilende aslında onun el öpüp öpmemesi değildir. Gerçekte anlatılmak istenilen onun takdir edilecek biri olduğu ve onun bir eser ortaya koymayan kişileri takdir etmeyeceği gerçeğidir. Sanatkarların eli öpülür sözüyle anlatılan ise bizlerin gidipte bir sanatçının elini öpmemiz değildir.

Anlatılmak istenilen sanatkarı takdir etmemiz onun eserini doğrusuyla yanlışıyla eleştirmemiz fakat herşeye rağmen ortaya koyduğu eserden dolayı onu tebrik etmemizdir. Sanatçının ancak bu şekilde eli öpülmüş olur. Sanatkar olmak bir yetenek meselesidir. Örneğin bir demir ustasıda sanatkardır. Onun demiri işlemesi ve bir ürün ortaya koyması gerçekten bir sanat eseridir. Herkes demir işleyemez onun gibi ürün ortaya koyamaz. Bu nedenle demirci yada herhangi bir meslek bile sanattır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.